Publikálva: 2019.06.18.
Zöld város kialakítása Bólyban

Zöld város kialakítása Bólyban


Kedvezményezett neve: Bóly Város Önkormányzat
Projekt címe: Zöld város kialakítása Bólyban
Szerződött támogatás összege: 218.131.532 Ft
A Projekt összköltsége: 284.366.532 Ft
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2020.12.31.
A projekt azonosító száma: TOP-2.1.2-16-BA1-2017-00003
 
Bóly jövőképe 2030-ra: „Bóly élenjáró, jómódú, polgári hagyományait őrző, folyamatosan megújuló, a következő generációknak is vonzó perspektívát nyújtani tudó kisváros.” Az, hogy az emberek milyen környezetben élnek, alapjaiban határozza meg a mindennapjaikat, a közérzetüket és az egészségi állapotukat. Ha egy idegen betéved egy településre, az első benyomását rögtön az határozza meg, hogy mennyire rendezett a környezet, milyen a település „látképe”.
A minőségi élet fontos eleme a hangulatos, vonzó településkép: a közterületek, az épületállomány, a várost övező külterületek állapota.
Jelen projekt hozzájárul a települési zöldinfrastruktúra élhetőbbé, használhatóbbá tételéhez, hozzájárul a fiatalok helyben tartásához, az elvándorlás megállításához, illetve a megvalósuló gazdaságélénkítő tevékenységen keresztül növeli a településen elérhető szolgáltatások kínálatát.

A projekt keretében az alábbi tevékenységek valósulnak meg:

  • Bólyi Kastélypark rehabilitációja: zöldfelületének felújítása, játszótér kialakítása, szabadtéri fitnesz park kialakítása, sétáló utak felújítása, utcabútorok beszerzés, közösségi pihenőterek kialakítása, kapcsolódó közvilágítás
  • Bóly Város központjában álló Erzsébet Vigadóban található az Erzsébet étterem átalakítása, megújítása.
  • szemléletformáló programok, helyi társadalmi akciók megvalósítása a környezettudatosság jegyében.

 

Bóly Város Önkormányzata 218.131.532,- Ft támogatást nyert a Zöld város kialakítása Bólyban című TOP-2.1.2-16-BA1-2017-00003 azonosító számú pályázattal.

Az, hogy az emberek milyen környezetben élnek, alapjaiban határozza meg a mindennapjaikat, a közérzetüket és az egészségi állapotukat. A minőségi élet fontos eleme a hangulatos, vonzó településkép, ezért a projekt célja a települési zöldinfrastruktúra élhetőbbé, használhatóbbá tétele.

A projekt két nagy részből áll egy gazdasági és egy úgy nevezett zöld funkcióból.

A gazdasági funkció keretében kerül felújításra az Erzsébet Vigadóban lévő étterem a hozzá tartozó konyhával együtt.

A zöld funkció több részelemből áll össze, melyek a következők:

Szabadidőpark:

Az új szabadidő park az Ady Endre utcában a 2019-ben átadott új óvoda melletti szabad területen kerül kialakításra.

Egy igényes fából készített ezközökből álló játszótér lesz a központjában, melyet sétáló és futó utak vesznek körül a zöld övezetben. A játszótéri eszközök kiválasztásakor szempont volt, hogy minden korosztály - a legkisebbektől a tizenévesekig - találjon magának valót, amit rongálás biztonságosan használhat. A játszótéri eszközök alatt öntött gumi ütéscsillapító lesz. A területen lévő koros fenyők nem kerülnek kivágásra, hanem köztük kötélpályákból álló kalandpark kerül kialakításra.

A terület park felöli oldalán egy labdajátékok oktatására szolgáló 9*13 m-es rekontán pálya kap helyet.

A terület parkosításra kerül a projekt keretében, aminek könnyebb fenntarthatósága érdekében öntözőrendszer kerül kiépítésre. A hosszútávú biztonságos használat, a rongálások megelőzése érdekében a terület kamerával kerül majd megfigyelésre.

A szabadidőparkból új bejárat kerül kialakításra a parkba, amit az Ady Endre utcával egy 3 m széles újonnan épített sétány köti össze. Padok, utcabútorok kerülnek elhelyezésre a játszótéri utak és a sétány mentén. 

Kastélypark:

A park úthálózata és közvilágítása megújításra kerül. A meglévő úthálózat összekötésre kerül az Ady Endre utca felőli új sétánnyal. Az útvonal kialakításánál a meglévő utak kihasználtsága és a sportolok igényei is figyelembe vételre kerültek.  A futókra való tekintettel kialakításra kerül a külső nagy körből egy zúzalékos burkolatú futókör. Elbontásra került a funkcióját vesztett szabadtéri színpad és néhány használaton kívüli útszakasz. Az úthálózat mellett új kandeláberek elhelyezésével kerül közvilágítás kiépítésre.

A részletes tervek megtekinthetők a mellékletekben.

Kastélypark hosszútávú kezelése

Bóly Város Önkormányzata a városi környezet javítása érdekében a helyi védelem alatt álló kastélypark növényállományát kívánja fejleszteni, mert a mindennapi városi élet szempontjából meghatározó a zöldfelületek, zöldterületek aránya, mennyisége és minősége, valamint az épített és természeti környezet összhangja. Természeti, környezeti értékek megőrzéséhez és fejlesztéséhez hosszútávú és széles társadalmi bázison alapuló zöldfelület-gazdálkodási rendszer szükséges.

A Bólyi Kastélypark kezelése a szocializmus idején és a rendszerváltás utáni években is nem szakszerűen történt. Sokszor hosszú évekig nem történt karbantartás, elmaradtak szükségszerű beavatkozások, ami ahhoz vezetett, hogy sok a magról kelt, az elöregedett és kezeletlen fa. Az idős, beteg fák rendkívül balesetveszélyesek, mert erősebb szél esetén sok a letörő ág, ami a sétautakra hullik. Többször előfordult, hogy a viharban kidőlt beteg fa több egészséges fát is magával sodort nagy kárt okozva ezzel a növényzetben.

Bóly Város Képviselő-testülete ezért, úgy döntött, hogy a kastélypark hosszútávú kezelési tervét a projekten kívül saját forrásból készítteti el szakemberek bevonásával.

2019-ben Böszörményi Krisztina tájépítész vezetésével felmérésre került a park teljes faállománya és minden egyed besorolásra került egy fakataszterbe. A bólyi kastélypark fafaj-összetételéről eddig nem készült teljeskörű felmérés. A felmért és dokumentált fák száma 3813 db, ez 76 faj képviselőit foglalja magában. A kastélyparkban előforduló fajokat vizsgálva megállapítható, hogy az összes fa közel egyharmadát korai és hegyi juharok alkotják, ami arra utal, hogy a múlt század utolsó évtizedeiben a parkfenntartás során hosszabb ideig nem fordítottak megfelelő figyelmet az aljnövényzetben felnövő magoncokra, amelyek mára fává cseperedtek, és erdős jelleget adnak az egyébként valaha sokkal átláthatóbb parknak.

A felmérés alapján folyamatban van a hosszútávú (5-10 éves) kezelési terv kidolgozása. Tekintettel arra, hogy a szakemberek egyöntetűen túl sűrűnek ítélik meg a parkot, első lépésként a meglévő fák metszését, beteg még menthető fák kezelését és a fakivágásokat kell elvégezni a következő szempontok figyelembe vételével:

- veszélyesnek (sétaútvonalakat, épületeket veszélyeztető egyedek), betegnek ítélt fák eltávolítása, kezelése

- invázív (Robinia, Acer negundo, Ailanthus stb.) és erősen terjedő (Tilia, Fraxinus, Juglans, Ulmus) fajok visszaszorítása

- különösen értékes fák környezetének megtisztítása

- túl sűrű területek ritkítása

A fakivágásokkal nyert területeken lehet új értékes fákat ültetni. A kezelési terv az ültetendő fafajokat is tartalmazni fogja. A fakivágások ütemezésénél a park meglévő élővilága is figyelembe vételre kerül, a kialakult ökológiai egyensúly lehető legkisebb mértékű sérelme a cél.

Tervben van a jelentős dendrológiai értékkel bíró egyedek címkézéssel történő megjelölése és tájékoztató táblák kihelyezése.

Projekt összefoglaló

Tájépítészeti helyszínrajz

Fakataszter

Fakataszter - jelentős értékkel bíró fák

Fakataszter - sétautak mentén lévő fák

Fakataszter - balesetveszélyes kivágandó fák

Játszótér helyszínrajz

Játszótér kitűzési terv

Játszótér kitűzési terv - fenyves